МЦ Дерма София - ул."Бяло поле"№3, Бизнес Център Комфорт - ет. 2
Палмарната хиперхидроза засяга до 3% от населението и оказва значително влияние върху качеството на живот. Симптомите обикновено са двустранни.
Ръцете са студени, влажни, лепкави, побелели или бледо розови. Епизодите на изпотяване имат рязко начало, свързано или не с емоционални, стресови събития и се проявява по-интензивно върху дланите и пръстите и по-малко интензивно на обратната част на ръцете.
Палмарна хиперхидроза може да започне в детска възраст, но най-често през юношеството – възрастта на хормонално и сексуално съзряване. Подобрението след четвъртото десетилетие на живота е често срещано, а случаите, които продължават след петото десетилетие от живота са редки.
Човешкото тяло има около 4 милиона потни жлези, от които 75% са екринни. Еккринните потни жлези са епидермални придатъци, инервирани от холинергични влакна на симпатиковата нервна система, чиято основна функция е да произвеждат пот, който няма мирис, безцветен и е отговорен за регулирането на телесната температура.
Те присъстват в цялата телесна повърхност, предимно в палмарната – ръцете, плантарна – стъпалата, аксиларна – подмишниците и краниофациална области – лице и скалп.
Апокринните потни жлези са ограничени до аксиларните и урогениталните области. Наричат се още ароматни жлези и не участват в локализирана хиперхидроза, а нейното активиране се регулира от хормонални процеси.
Различни стимули, като физическа активност, гореща среда, тревожност и стрес, активират хипоталамуса, който чрез симпатикова стимулация води до освобождаване на ацетилхолин в синапса, увеличавайки продукцията на потните жлези.
Основните диагностични критерии включват – видима пот, с продължителност най-малко шест месеца, без видима причина и с най-малко две от следните характеристики:
Двустранна и симетрична пот
Честота: поне един епизод на седмица
Нарушение на ежедневните дейности
Възраст на началото <25 години
Наличие на фамилна история
Липса на пот по време на сън
Ботулинов токсин: блокира отделянето на ацетилхолин в синапса, което води до прекъсване на импулса към потната жлеза.
Повлияването на симптомите се поддържа около 6 месеца.
Йоден тест – извършва се преди процедурата за определяне на зоната на най-голямо изпотяване:
Дланите трябва да бъдат предварително избръснати. Йоден разтвор се нанася върху всяка длан и се оставя да изсъхне напълно. Дланите се поръсват с нишесте до покриване на цялата зона, а излишното се отстранява. Оставя се да постои 10 мин. Зоната на най-интензивно изпотяване се оцветява в синьо-черно-лилав цвят. С молив за кожа тази зона се очертава.
Ботулиновият токсин се разрежда както следва: 100 единици Botox в 4.0-мл 0.9% физиологичен разтвор. Площта на третиране се дезинфектира и се отбелязват точките на въвеждане на ботокса. Инжекциите се поставят интрадермално /подкожно/ на разстояни 1-2 см една от друга с много тънка игла спринцовка като обичайната доза е 2.5 единици на точка или приблизателно 20 убождания на длан в рамките на зоната на изпотяване.
Препоръчителната доза е 50 единици на длан.
Инжектирането на ботулиновият токсин в дермата на засегнатата зона води до блокиране на ацетилхолиновото освобождаване, което намалява продукцията на потните жлези и редуцира хиперхидрозата. Ефекта настъпва 1 – 2 седмици след поставянето и трае 6 – 8 месеца и повече.
Подмишници | Ходила | Ингвинални гънки